L, 3.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Monstrum nimega MiFID II

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Monstrum nimega MiFID II
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Karikatuur: Urmas Nemvalts

Ei, see ei ole järjekordne ulme- või fantaasiafilmist pärit kummitus. See monstrum reguleerib Euroopas miljonite investorite, tegelikult kõikide eurooplaste sääste. Jaanuaris kehtima hakanud regulatsioon MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) standardiseerib investeerimisteenuseid kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides.

MiFIDi  esimene versioon hakkas kehtima 2007. aasta 1. novembrist, aga kriisi tõttu tehti sinna veel hulgaliselt muudatusi ja täiendatud versioon võeti vastu 2. juunil 2014 ning esialgu pidi see kehtima hakkama eelmise aasta 3. jaanuarist. Siiski 2006. aasta veebruaris otsustati lükata rakendamine edasi, et pangad, investeerimisfirmad ja -fondid ning kõik teised turuosalised jõuaksid oma infotehnoloogiasüsteemid valmis.   

Tegemist on monstrumregulatsiooniga, mille koostamine võttis aega seitse aastat. Seal on 7000 leheküljel kokku 1,7 miljonit artiklit, mis mõjutab Euroopa Liidu finantssüsteemi igat nurgakest – alates pankadest kuni maaklerfirmadeni, varahaldusfirmadest pensionifondideni, börsioperaatoritest jae- ehk väikeinvestoriteni.

Märksõnad
Tagasi üles