L, 28.01.2023

Graafik: Vaata, kui palju oleksid teeninud, kui oleksid ostnud populaarseid aktsiaid 10 aastat tagasi

Täna möödub finantskriisi põhjast 10 aastat
Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Graafik: Vaata, kui palju oleksid teeninud, kui oleksid ostnud populaarseid aktsiaid 10 aastat tagasi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Amazon tegi Jeff Bezosist maailma rikkaima inimese, aga kui te oleksite ostnud Amazoni aktsiaid 10 aastat tagasi oleksite märgatavalt jõukam ka teie.
Amazon tegi Jeff Bezosist maailma rikkaima inimese, aga kui te oleksite ostnud Amazoni aktsiaid 10 aastat tagasi oleksite märgatavalt jõukam ka teie. Foto: JOSHUA ROBERTS / REUTERS

Täna möödub täpselt kümme aastat sellest päevast, mil enamik maailma börsidest saavutasid finantskriisi aegse põhja. Suur osa investoritest olid nii hirmunud, et aktsiaid osta ei söandanud ja on pelglikud tänaseni. Osad investorid aga kasutasid sajandi võimalust ning ostsid julgelt aktsiaid.

Toome siinkohal valiku maailma populaarsematest aktsiatest ning vaatame, kui suureks oleks kasvanud nende investeeringute väärtused 10 aasta jooksul.

Graafikus toodud ettevõtetest oleks olnud parim investeering internetikaubamaja Amazon, mille aktsia on kasvanud selle ajaga 2600 protsenti ehk 27 korda. Amazoni aktsiatesse paigutatud 1000 dollari suuruse investeeringu väärtus oleks täna pea 27 000.

Amazon pole aktsionäridele veel dividende maksnud, aga Apple, mille aktsia on selle ajaga kallinenud üle 14 korra, on maksnud ka dividende, mistõttu 1000 euro suurusest investeeringust oleks täna saanud pea 15 000 dollarit.

Apple’i, Microsofti, Coca-Cola Co ja McDonaldsi aktsia puhul pole arvestatud dividendide reinvesteerimisega. Kui dividendid oleks kohe reinvesteeritud, oleks nende aktsiate tulusus veelgi suurem.

Kõige tulusamad USA 500 suuremast ettevõttest olid Netflix, mille aktsia hinna tõus on selle aja jooksul 6500 protsenti ning kosmeetikatoodete jaemüüja Ultra Beauty, mille aktsia hind on kerkinud üle 7000 protsendi.

Märksõnad
Tagasi üles