R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Warren Buffett valis välja enda mantlipärija

Ronald Reinap
Warren Buffett valis välja enda mantlipärija
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Berkshire Hathaway aseesimees Greg Abel vastamas aktsionäride küsimustele.
Berkshire Hathaway aseesimees Greg Abel vastamas aktsionäride küsimustele. Foto: YAHOO! FINANCE/via/REUTERS

Nende miljonite inimeste seas, kes jälgisid laupäeval Berkshire Hathaway aastakoosolekut, premeeriti tähelepanelikke vaatajaid ootamatu uudisega: kellest saab ettevõtte järgmine tegevjuht.

Vastuseks küsimusele, et kas ettevõte on lõpuks juhtimiseks liiga keeruline, ütles Berkshire'i aseesimees Charlie Munger vastuse, mis vähemalt pealtnäha polnud nii üllatav. «Greg hoiab kultuuri,» ütles 97-aastane Munger lihtsalt ja selgitas, et ettevõtte detsentraliseeritud olemus jääb samaks ka pärast tema ja Warren Buffetti lahkumist.

Kuid sellest piisas, et anda aimu mitmetele Berkshire'i jälgijatele, kes on mõelnud, mis saab konglomeraadist, kui 90-aastane esimees ja tegevjuht Buffett enam vastutavas rollis pole. Paljudele andis see märku, et kõrgeima ametikoha saab aseesimees Greg Abel, kes juhib kõiki toiminguid väljaspool kindlustussektorit.

CNBC andmetel oli antud mulje täpne. «Direktorid on nõus, et kui minuga peaks täna õhtul midagi juhtuma, võtaks homme hommikul ohjad üle Greg,» sõnas Buffett intervjuus Ameerika finantsuudiste telekanalile. Ta kiitis Abelit ja aseesimeest Ajit Jaini, kes juhib kõiki Berkshire'i kindlustustoiminguid.

Mõlemaid mehi oli peetud juhirolli kandidaatideks, kuna nad ülendati 2018. aastal aseesimeesteks. «Kui, taevas hoidku, Gregiga juhtuks täna õhtul midagi, siis oleks see Ajit,» ütles Buffett ja lisas, et vanus on määrav tegur juhatuse jaoks. Abel on 59 ja Jain 69. «Nad on mõlemad suurepärased kutid. Tõenäosus, et keegi suudaks olla 20 aastat juhirollis on väga oluline.»

Küsimus selle üle, kellest saab Buffetti mantlipärija, on olnud spekulatsiooni allikaks juba üle 15 aasta. Aastaid eeldati, et Buffetti järeltulijaks on David Sokol, kes juhtis MidAmerican Energyt, mis kannab nüüd Berkshire Hathaway Energy nime, ja ka NetJetsi Berkshire'i jaoks. Kuid Sokol lahkus Berkshire'ist 2011. aastal pärast seda, kui avalikustati, et ta võttis 10 miljoni dollari suuruse osaluse keemiaettevõttes Lubrizol vahetult enne seda, kui soovitas Berkshire’il ettevõte osta.

Buffetti vaatenurgast tunnistas Munger lihtsalt seda, mis on olnud direktorite nõukogu jaoks tavapärane tava. «Oleme alati olnud Berkshire'is põhimõtteliselt üksmeelselt kokku leppinud, kes järgmisel päeval juhirolli üle peaks võtma,» ütles Buffett. «Maailm pöörab sellele lihtsalt praegu rohkem tähelepanu.»

 
Märksõnad
Tagasi üles