R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Skandaalse spioonifirma omanikku rahastavad Eesti pensionikogujad

Liina Laks
, reporter
Skandaalse spioonifirma omanikku rahastavad Eesti pensionikogujad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Naine NSO Groupi Tel Avivi kontori ees (2016. aasta foto).
Naine NSO Groupi Tel Avivi kontori ees (2016. aasta foto). Foto: Jack Guez/Scanpix

Maailmas on puhkenud skandaal, sest mitmed riigid kasutasid Iisraeli nuhkfirma NSO Groupi teenuseid, et luurata nii poliitiliste vastaste kui ka ajakirjanike järele, seda ka Euroopas. Mida paljud ei tea, on see, et ka eestlased panustavad oma pensionirahaga NSO suuromaniku arengusse.

Esmapilgul tundub, et asi ei puuduta üldse meid: rahvusvaheline ajakirjanike grupeering avaldas uurimuse, mille järgi on riigid ja Iisraeli nuhkimistarkvaratootja NSO Group paha peal: nimelt on Pegasuse-nimelist tarkvara kasutud laialdaselt inimeste järele nuhkimiseks, kellel terrorismiga mingit seost ei ole – inimõiguste eest võitlejad, ajakirjanikud, poliitilised oponendid – nimekiri on lai.

Peamiselt on tarkvara ostjateks riigid. Riigid ei jõua end ära õigustada, et teevad seda «terrorismiga võitluseks», kuid eeltoodud nimekirjast on raske aru saada, kuidas inimõigusaktivistide järgi nuhkimine terrorit ära hoida aitab. Euroopas on ajakirjanike andmetel sellega vahele jäänud Prantsusmaa ja Ungari.

Tegelikult on NSO tegevus eestlaste ihule ligemal kui me arvame: tuhanded meist panustavad ettevõttesse kaudselt miljoneid eurosid. Asi on selles, et NSO Groupi ostsis 2019. aastal ära ettevõte nimega Novalpina. Kui see kõlab tuttavalt, võib asi olla selles, et sama firma ostis Armin Karult ära Eesti kasiinoketi Olympic Entertainment Group.

Novalpina fondi on enda portfelli ostnud aga ei keegi muu kui LHV pensionifondid, ja seda õige rammusalt.

LHV üks suurimaid fonde L, mille maht ületab miljardi euro piiri, on Novalpina Capitali Novalpina Capital Partners I fondi ostnud 13,1 miljoni euro eest, tänaseks on väärtus 15,7 miljonit eurot, osakaal portfellist 1,5%.

LHV XL pensionifondis – selle kogumaht on enam kui veerand miljardit eurot – on Novalpina osa mikroskoopiline, 1,19%. Investeeringul on hästi läinud, sest kui soetusmaksumus oli 2,6 miljonit eurot, siis nüüdseks hinnatakse positsiooni väärtust 3,1 miljonile eurole (juunikuu investeeringute aruanne).

LHV Varahalduse juhatuse esimees Vahur Vallistu ütles, et LHV pensionifondid on investeerinud Novalpina fondi, mitte konkreetselt mõnesse selle fondiga seotud ettevõttesse. «Seega konkreetse ettevõtte tegevuse ning kliendisuhete kommenteerimiseks ei ole meil hetkel piisavalt informatsiooni,» ütles Vallistu.

Novalpina enda lehelt selgub, et neil on peamiselt kolm teadaolevat investeeringut: Olympic Entertainment Group Eestist, Laboratoire X.O Prantsusmaalt ning kõige tuntum, Iisraeli NSO Group. Juba NSO ostmise ajal oli firma väga vastuolulise kuulsusega, kuid Novalpina lubas toona, et firma hakkab järgima kõiki reegleid.

Vallistu viitas NSO Groupi ametlikule teadaandele, kus öeldakse, et vastuolulist tarkvara kasutatakse kuritegude ja terrori ennetamiseks.

«Novalpina investorina häirib meid loomulikult igasugune nendega seonduv küsitav tegevus ning negatiivne meediakajastus ning usun, et sama seisukohta jagavad ka kõik teised investorid. Olen kindel, et järgmisel investorkohtumisel saab see olema arutelu üheks keskseks selgitamist vajavaks punktiks,» lisas Vallistu.

Novalpina meestel suusad ristis

NSO Groupi skandaal tuleb Novalpina omanikele ebasobival ajal: juba pikemat aega peavad omanikud võimuvõitlust kohtu kaudu. Seda protsessi on dokumenteerinud The Guardian, kes ütleb, et Novalpina Capitali asutaja, Stephen Peel ja partnerid Stefan Kowski ning Bastian Lueken läksid tülli sellepärast, et Peel tahtis, et Novalpina tema naise sadadesse tuhandetesse eurodesse ulatuvad kohtukulud kinni maksaks.

Lisaks nõudis Peel grupi isegi segase struktuuri reorganiseerimist ja Kaimani saarte haru avamist. Teised mehed tahtsid seepeale Peeli otsustamisest kõrvale lükata. Guardiani andmetel võivad meeste kohtuvaidlused mitmeid aastaid aega võtta. Firma loodi alles napilt neli aastat tagasi.

Märksõnad
Tagasi üles