PUUST JA PUNASEKS Investorid hullusid LHV aktsia märkimisõiguste peale. Kas nad said aru, mida ostsid?

LHV
Copy
LHV logo
LHV logo Foto: Erik Tikan

Võimalik, et osa investoreid ja spekulante ei saanud aru, mida nad täna LHV aktsia märkimisõiguste näol ostsid.

Võis jääda, mulje, et LHV aktsiat saab odavamalt kui aktsia börsil maksab. Vahest jäi tähelepanuta, et märkimisõiguse hinnale lisaks tuleb tasuda veel 34 eurot. Keegi suutis täna isegi märkimisõigust osta 40 euro eest, mis teeks aktsia soetushinnaks 74 eurot.

Mida kujutavad endast LHV aktsiate märkimise eesõigused?

Kui börsifirma korraldab uute aktsiate emissiooni, siis tihtipeale annab ta olemasolevatele aktsionäridele õiguse märkida uusi aktsiaid eelisjärjekorras ja üldjuhul turuhinnast odavamalt. Selline praktika pakub aktsionäridele võimaluse suurendada osalust ettevõttes, enne kui uued aktsiad lastakse vabale kauplemisele. Vaatame lähemalt, mida saab teha LHV aktsiate märkimise eesõigustega.

LHV Groupi üldkoosolek otsustas suurendada 2021. aasta septembris aktsiakapitali 25 339 996 euro võrra (nominaalväärtuse ja ülekursi summa) ja teha seda 745 294 uue lihtaktsia väljalaskmise teel. Aktsiate märkimishind 34 eurot koosneb 1 euro suurusest nimiväärtusest ja 33 euro suurusest ülekursist.

LHV Groupi praegustel aktsionäridel on uute aktsiate märkimise eesõigus kahe nädala jooksul alates aktsiate märkimise algusest.

Märkimise eesõiguse omamine või ostmine ei tähenda märkimist!

Kõige olulisem on eesõigustega toimetamisel silmas pidada tõsiasja, et soovi korral uusi aktsiaid märkida tuleb kindlasti esitada ka märkimiskorraldus. Muidu aeguvad õigused väärtusetuna. Kes uusi aktsiaid märkida ei soovi, võib õigused müüa börsil.

Kuidas märkimise eesõigusi jaotatakse?

Iga praeguse aktsionäri omandis oleva 40 aktsia kohta antakse talle üks märkimise eesõigus. Iga uue aktsia märkimiseks on vaja ühte märkimise eesõigust. Kogus, mille üks aktsionär saab, on proportsionaalne tema osalusega ettevõttes. Kui aktsionäril on praegu näiteks:

1000 aktsiat, saab ta 25 märkimise eesõiguse (1000 ÷ 40 = 25);

121 aktsiat, saab ta 3 märkimise eesõiguse (121 ÷ 40 = 3,025 ≈ 3);

79 aktsiat, saab ta 2 märkimise eesõiguse (79 ÷ 40 = 1,975 ≈ 2);

alla 40 aktsia, saab ta ühe märkimise eesõiguse, kuna LHV on otsustanud, et ühest väiksemad murdarvud ümardatakse üheks.

Märkimise eesõigustega ei kaasne märkimiskohustust

Märkimise eesõiguste omanikul on kolm võimalust, mida nendega teha: kasutada eesõigusi aktsiate märkimiseks, müüa eesõigused börsil maha või teha mitte midagi. Loomulikult on tal võimalus ka märkimise eesõigusi juurde osta.

Kõige halvem on aktsionäril mitte midagi teha. Kui ta ei kasuta oma märkimise eesõigusi, jääb LHV-l osa kapitali kaasamata, mis on halb ettevõttele ja ei ole kasulik ka praegustele aktsionäridele.

Märkimise eesõigusi võivad osta ka mitteaktsionärid, et sel viisil tagada endale märgitud aktsiate saamine.

Märkimise eesõigustega kauplemine

Aktsiate märkimise eesõigustega on võimalik kaubelda 15.–27. septembril 2021.

Kui investoril ei ole praegu aktsiate märkimise eesõigusi, aga ta soovib märgitud aktsiad täies ulatuses kätte saada, tuleks tal arvestada arveldustsüklit ja osta eesõigused hiljemalt 27. septembril. Eesõiguste hinna kujundab börsil nõudlus ja pakkumine. Teoreetiliselt võiks hinnaks kujuneda aktsia turu- ja märkimishinna vahe, mida mõjutab ka aja- ja likviidsuspreemia.

Aktsiate märkimine

LHV aktsiaid saab märkida 15.–29. septembrini 2021. 

Investor võib esitada märkimiskorralduse ka suuremale kogusele aktsiatele, kui sellele, millele tal on eesõigus. LHV Group tagab talle märkimise eesõiguste ulatuses märgitava koguse aktsiaid. Juhul kui kõik märkimise eesõiguste omanikud aktsiaid ei märgi, jagatakse enam märgitud osa aktsiad proportsionaalselt nende investorite vahel, kes on märkinud eesõigustest rohkem aktsiaid.

Ilma märkimise eesõiguseta aktsiaid märkivate investorite märkimiskorraldusi ei täideta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles