Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Riik karmistab virtuaalvääringute teenuse tegevuslubade väljastamist

krüptoraha FOTO: ZUMAPRESS.com/scanpix

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusele virtuaalvääringu teenuse pakkumist karmistava eelnõu, mille eesmärk on anda finantskuritegevuse riskide maandamiseks Eesti virtuaalvääringute teenuse tegevusluba vaid neile, kellel on kavas Eestis tegutsema asuda.

Samuti soovitakse täpsustada tegevusloa andmisest keeldumise aluseid ja lõpetada anonüümsed virtuaalvääringutega tehtavad tehingud, teatas rahandusministeerium.

Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduseelnõu muudatused lähtuvad riiklikust riskihinnangust, mille järgi on virtuaalvääringu teenusepakkujatega seotud rahapesu ja terrorismi rahastamise ning muude finantskuritegude riskid oluliselt tõusnud.

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on senised regulatsioonid võimaldanud Eesti tegevusluba taotleda teenuse pakkujatel, kes Eestis ei tegutse, kellel puudub Eestiga seos ja kelle üle järelevalve tegemine, ka näiteks tegelike kasusaajate tuvastamine, pole võimalik. Nendega kaasnevad riskid kanduvad ministri sõnul üle Eesti majanduskeskkonnale.

«Seetõttu plaanime hakata selle sektori teenusepakkujaid reguleerima sarnasemalt teiste finantsvaldkonnas tegutsevate ettevõtetega. Eesti digitaalne edulugu ning uuendusmeelsus peab teenima head ja ausat ärikeskkonda,» rõhutas rahandusminister.

Muudatusettepanekutega tõhustuvad ka Rahapesu Andmebüroo võimalused virtuaalvääringute teenuse lubade andmisel ning järelevalve korraldamisel ning sätestatakse rahvusvahelisele standardile (FATF) vastavad nõuded virtuaalvääringu teenuse pakkujatele.

Tagasi üles
Back