K, 29.03.2023

Aare Tammemäe: viis mõtet, miks Enefit Greeni börsileminek on kasulik

Aare Tammemäe: viis mõtet, miks Enefit Greeni börsileminek on kasulik
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Redgate Capitali partner Aare Tammemäe.
Redgate Capitali partner Aare Tammemäe. Foto: Raul Mee/Mollusk Media

Redgate Capitali partner Aare Tammemäe peab Enefit Greeni börsileminekut viiel põhjusel positiivseks.

 • Enefit Greeni börsilemineku teade 2022. aastal on hea uudis just kodumaistele investoritele. Energiasektor on ühtpidi stabiilne, kuid samas kiiresti arenev valdkond ning ettevõte suudab juba praegu teenida korralikku kasumit ja rahavoogu.
  Taoline aktsia sobib riskide mõttes väikeinvestori portfelli kindlasti paremini kui mõned väiksemad või idufirma laadis investeeringud Tallinna börsi alternatiivturul.
  Ennustasime Redgate Capitalis juba tänavu jaanuaris Investor Toomase konverentsil, et 2021 tuleb aktsiaturgudel väga aktiivne aasta. Covid-kriis on kasvatanud investeerimishuvi – aktsiatega kauplemisaktiivsuse poolest oli 2020. aasta erakordne ning 2021 trend jätkub. Võitjateks osutuvad väikeinvestorid, kes näevad ohtralt uusi pakkumisi ning investeerimisvõimalusi.
   
 • Eesti investorite raha seisab jõude. Pangahoiustel seisab  kodumajapidamistel üle 10 miljardi euro ning pensioni investeerimiskontode (PIK) raha ootab uusi börsil noteeritud väärtpabereid. Enefit Greeni laadne suurem IPO leevendab kindlasti pisut väärtpaberite pakkumise defitsiiti.
   
 • Eesti investoritel on olnud siiani väga raske kiiresti arenevasse taastuvenergiasektorisse siseneda. Kui kinnisvara valdkonnas on jaeinvestori valikud palju paremad, investeerides näiteks erinevatesse fondidesse, siis energeetikasektor on seni olnud suuremate investorite pärusmaa. Enefit Green tekitab uue võimaluse.
   
 • Üle ega ümber ei saa laiemast rohetrendist. Praeguse aja kõrge elektri hind sunnib tõenäoliselt rohkem mõtlema tänase energiatoomise jätkusuutlikkuse üle ning roheline trend loob suurepärase võimaluse selle tööstusharu muutustes ise kaasa lüüa.
   
 • Eesti riik teeb üle 4 aasta järgmist suuremat riigiettevõtte aktsiate avalikku pakkumist. Tallinna Sadama IPO näitas, kuivõrd vajalik on rahvusvahelises konkurentsis tegutsevate riigiettevõtete börsile viimine. Seda nii ettevõtte juhtimise kui ka investorite huvi ja investeerimisvõimaluste loomise mõttes. Loodetavasti jätkub riigil kindlust viia riigiettevõtete aktsiaid börsile ka tulevikus. Ootaks arenguid Omniva, RKASi ja Operaili osas.
Märksõnad
Tagasi üles