E, 6.02.2023

Ampler kaasas laienemiseks 7,4 miljonit eurot

Romet Kreek
, majandusajakirjanik
Ampler kaasas laienemiseks 7,4 miljonit eurot
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ampleri elektriratas.
Ampleri elektriratas. Foto: Ampler

Elektrirattatootja Ampler Bikes, mis pakub inimestele paremat ja keskkonnasäästlikumat viisi linnas liikumiseks, kaasas investoritelt 7,4 miljonit eurot. Ettevõtte uueks väärtuseks on 47 miljonit eurot. Investeerimisringi juhtisid Taavet+Sten ning sellega liitusid teised Eesti tippinvestorid nagu Metaplanet, Ambient Sound Investments ja Ragnar Sass.

Saadud kapitali abil laieneb Ampler Saksamaalt edasi uutele välisturgudele Hollandisse ja Šveitsi, kus avatakse nii uued esinduspoed kui ka teeninduskeskused. Lisaks on ettevõttel plaanis uue CO2-neutraalse tehase avamine, mille tootmismahuks saab vähemalt 100 000 jalgratast aastas.

«Oma tehas on jätkuvalt meie oluline konkurentsieelis selleks, et pakkuda parimat linnas liiklemise kogemust kasutajasõbralike, usaldusväärsete ja jätkusuutlikult ehitatud kergete elektriratastega," kommenteerib Ampler Bikes'i tegevjuht ja kaasasutaja Ardo Kaurit. "Oleme väga uhked, et alustame järgmist peatükki koos investorite ja ettevõtjatega, kellega meie väärtused ühtivad. Meil saab olema edukas ja pikaajaline koostöö, mis on kasulik nii kõigile aktsionäridele kui ka olemasolevatele ja tulevastele klientidele,» lisab Kaurit.

Taavet Hinrikuse ja Sten Tamkivi investeerimisettevõtte Taavet+Sten visiooniks on edendada Euroopa ja sealhulgas Eesti tehnoloogiasektorit aastakümnete pikkuse vaatega. Ettevõte panustab omanike endi raha ja teadmistega, et toetada pikaajaliselt neid tegijaid, kes pakuvad vajalikke tulevikulahendusi. «Oleme koos Taavetiga – ettevõtjate ja juhtidena – firmasid ehitanud keskkoolist saadik ning õppinud, et enim väärtust saab tehnoloogiaga maailmale luua siis, kui suudad leidlikult lahendada mõne väga keerulise probleemi. Ampler liigub väga õiges suunas, et tagada meile puhtam planeet,» selgitab Sten Tamkivi.

Ragnar Sass, kes on Eesti viienda ükssarviku Pipedrive kaasasutaja ja aktiivne ingelinvestor rohelise tehnoloogia valdkonnas, on Tamkiviga ühte meelt. «Otsustasin Amplerisse investeerida, sest nad edendavad kõige kliimasõbralikumat transpordiliiki. Olen Ampleri elektrirataste aktiivne kasutaja ning tean, et nende tooted on tõesti maailma parimad nii kvaliteedi kui ka teeninduse poolest. Ettevõttel on kõik eeldused olemas, et saada järjekordseks ükssarvikuks Eestist.»

Tänaseks sõidab Euroopas enam kui 10 000 Ampleri elektriratast. Suur osa ehk 80% ettevõtte tootemüügist toimub Saksamaal, kus 2018. aastal avati esimene esinduspood Berliinis. 2020. aasta kevadel avati teine pood Kölnis ning 2021. aastal kolmas esindus Tallinnas. Ampler järgib otsemüügi mudelit ning veebimüük moodustab ettevõtte käibest üle 90%.

Müür: oleks kah tahtnud osaleda rahastusvoorus

Minul investorina on väga hea meel tervitada Ampleri osanikeringis Taavet+Steni, Euroopa tõenäoliselt parimaid ja tuntumaid tehnoloogiainvestoreid. Nüüd on ettevõttel piisavalt püssirohtu, et varasem üle 100%-line aastakasv taas saavutada.

Eks ideaalis oleks tahtnud uute investoritega samadelt tingimustelt investeerida, aga ettevõttel oli ajaga kitsas käes ja Finantsinspektsioon otsustas seekord konservatiivselt, et vaja ikkagi prospekti. Tuleb nende seisukohta austada.

Tavaliselt sellistesse A voorudesse ei olegi inglitel enam asja – vaja on kuuekohalisi summasid – seega polnudki see päris õigustatud ootus. Jaeinvestoritel on olnud kolm rahastusvooru ja aastaid aega, et madalamatelt tasemetelt sisse saada. Osakud hakkavad aga õige pea taas kauplema. Huvilistel on võimalik Eesti rohetööstuse lipulaev-raketi peale hüpata Funderbeamis.

Kogu see valdkond ja rohepööre on alles kasvukurvi alguses, McKinsey ennustab mikromobiilsuse kasvu 300-500 miljardi dollarini aastaks 2030. Amsterdam, Kopenhaagen ja Pariis näitavad suunda – (elektri)rattad on tulevik.

Ampleril oma suurepäraste toodete ja tiimiga kõik eeldused, et uute investorite toel saada rohepöörde üheks Euroopa väljapaistvamaks võitjaks. Ettevõte on kenasti ükssarviku kursil.


Märksõnad
Tagasi üles