Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Merko Ehituse kolmanda kvartali kasum kasvas 18,5 protsenti

AS Merko Ehitus FOTO: Tairo Lutter

Merko Ehituse kolmanda kvartali puhaskasum kasvas 18,5 protsenti, 5,5 miljoni euroni; käive kasvas 1,1 protsenti, ligi 81 miljoni euroni.

Käesoleva aasta üheksa kuu puhaskasum kasvas 17 protsenti, 15,1 miljoni euroni ja käive 8 protsenti, 227 miljoni euroni, teatas Merko Ehitus.

Merko on tänavu kolmes Balti riigis kokku alustanud enam kui 1300 korteri ehitust, mis valmivad järgmisel kahel aastal.

Ettevõtte juhtkonna hinnangul on ehituse peatöövõtu turuolukord jätkuvalt keeruline seoses globaalsete tarneahelate probleemidega, lisaks on toimunud hüppeline materjalide hinnatõus ning valitseb suur kvalifitseeritud tööjõu puudus.

Ehitusobjektide tähtaegse valmimise ja eelarves püsimise riskid on juhtkonna hinnangul praegu väga suured ning tõenäoline on mõnel objektil nende realiseerumine. Turul on vähem uusi objekte ja reaalseid tellimusi, kuna tellijad ei ole jõudnud kohaneda ehitusturul toimunud muutuste ja ehituse kallinemisega.

Need probleemid on paremini juhitavad Merko korteriarenduse valdkonnas, kus ettevõte kontrollib arendus- ja ehitusprotsessi suuremal määral.

Korteriarenduse valdkonna osakaal kontserni üheksa kuu müügitulus on ootuspäraselt väiksem tulenevalt projektide valmimise ja müüdud korterite ostjatele üleandmise ajastusest. Eelmüüdud korterite üleandmine ostjatele jätkub järgnevates kvartalites, mis kajastub ka kontserni majandustulemis.

Korterite uusmüük läheb Merko Ehituse kontsernis plaanipäraselt – enamik valmis ehitatud korteritest on müüdud ning arvestatav osa ehituses olevatest on kaetud eelmüügi lepingutega.

Üheksa kuuga andis Merko ostjatele üle 197 korterit ja seitse äripinda ning alustas üle 1300 korteri ehitusega, mis valmivad 2022. ja 2023. aastal. Suuremad korteriarendusprojektid olid Noblessneri, Uus-Veerenni, Odra, Metsatuka ja Lahekalda Tallinnas, Erminurme Tartus, Viesturdārzs ja Mežpilsēta Riias ning Vilneles Skverai Vilniuses.

Kontserni ehituslepingute jääk kasvas üheksa kuu seisuga 314 miljoni euroni. Kolmandas kvartalis sõlmis Merko 138 miljoni euro väärtuses uusi lepinguid, millest suuremad olid Elemental Skanste büroohoonete ja Gustavsi ärikeskuse ehituseks Riias ning tuulepargi taristurajatiste ehituseks Akmenė ja Šilalė rajoonis Leedus.

Kolmandas kvartalis olid suuremad töös olevad objektid Eestis Põhja-Eesti regionaalhaigla Mustamäe meditsiinilinnaku kolmas arendusetapp, Tallinna muusika- ja balletikool, Liivalaia äri- ja elukvartali nulltsükli ehitustööd ning Eesti kagupiiri maismaaosa taristu lõikude rajamine.

Lätis olid töös Orkla vahvli- ja küpsisetehase ning NATO rajatised Ādažis Kaugurise linnapark ja noortemaja, Leedus mitme tuulepargi taristurajatised ning Kaunases rajooni politseijaoskonna peakontori hoone, NATO kasarmud ja Continental Automotive tootmishoone.

Viimased arengud seoses koroonaviirusega on Balti riikides väga negatiivsed ning kontsern peab valmis olema, et kõrge haigestumus ja piirangud võivad seada lähikuudel uusi takistusi protsesside normaalsele kulgemisele ehituses ja kinnisvaraarenduses.

Tagasi üles
Back