E, 6.02.2023

Swedbank ostis end finantsinspektsiooni uurimisest vabaks

Romet Kreek
, majandusajakirjanik
Swedbank ostis end finantsinspektsiooni uurimisest vabaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler.
Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler. Foto: Sander Ilvest

Ootamatult teatas Swedbank, et hüvitab oma klientidele LHV märkimisõiguste kauplemisega tehtud kahjud.

Nüüd selgub, et seda ei tehtud altruismist, vaid finantsinspektsioon algatas selles asjas Swedbanki vastu väärteomenetluse.

Täna teatas finantsinspektsioon, et lõpetas klientidele kahju korvama asunud Swedbanki vastu väärteomenetluse.

Finantsinspektsioon lõpetas Swedbanki suhtes väärteomenetluse, mis oli seotud LHV Groupi märkimisõigustega kauplemisega. Väärtegu lõpetati, kuna Swedbank asus vabatahtlikult ja kiiresti hüvitama kahju klientidele, kes said LHV Groupi märkimisõigusi osta ilma asjakohasuse küsimustikku täitmata.

Investorite õiguste kaitsmiseks on oluline koguda klientidelt teavet, mis võimaldab investeerimisteenuse pakkujal teha kindlaks, kas väärtpaber on kliendi jaoks sobiv. Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Siim Tammeri sõnul kahjustab sellise kohustuse rikkumine oluliselt investorite huvisid. Kuid arvestades seda, et Swedbank asus hüvitama klientidele tekkinud kahju ja pank on astunud samme vältimaks samalaadsete rikkumiste kordumist, siis on Tammeri hinnangul eelduslikult tulevikus investorite huvide kaitse paremini tagatud ja pole põhjust väärteomenetlusega jätkata.

Swedbank ei rakendanud 15.–20. septembril 2021 LHV Groupi märkimisõigustega kauplemisel investorite kaitseks väärtpaberi asjakohasuse hindamise kohustust. Lisaks sellele, et pank asus kohe klientidele tekkinud kahjusid hüvitama, omas väärteomenetluse lõpetamise puhul tähtsust seegi, et pank mõistis eksimust ning oli finantsinspektsiooniga suheldes koostööaldis.

Märksõnad
Tagasi üles