R, 7.10.2022

Euro kukub nagu kivi

Liina Laks
, majandusajakirjanik
Euro kukub nagu kivi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Euroskulptuur Frankfurdis: ühisraha nõrgeneb hoogsalt
Euroskulptuur Frankfurdis: ühisraha nõrgeneb hoogsalt Foto: ANDRE PAIN/Scanpix

Kui eile võis tõdeda, et euro on jõudnud 20 aasta madalaimale tasemele, siis täna saab lisada, et nüüd on tegu uud 20 aasta madalpunktiga.

Euro kukkus dollari suhtes täna 0,7%. Ühe euro eest sai 1,019 dollarit. Nii odav pole Euroopa ühisraha olnud viimased 20 aastat.

Alates aasta algusest on euro dollari suhtes nõrgenenud 10,4%, viimase kolme aastaga on odavnemine olnud 8,5%.  Ühisraha nõrkuse taga on hirm energiakriisi, jäiste uulte eest majanduses ja inflatsiooni ees. Kuigi Euroopa keskpank on vandunud, et teeb euro päästmiseks kõik, mis võimalik, oodatakse praegu pingsalt juuli lõpus toimuva pidavat intressimäärade tõstmist ja majandusanalüütikud püüavad aru saada, kas sellest piisab, et rallivale inflatsioonile päitseid pähe panna.

Euro nõrgeneb ka teiste valuutade suhtes. Alates aasta algusest on euro Šveitsi frangi suhtes kaotanud 4,6%, Hiina renminbi suhtes 5,4%.

Kiirelt odavnev euro on probleem importivale tööstusele, samuti kütusetööstusele, sest naftasaaduseid ostetakse suuresti dollarites ja ebasoodne vahetuskurss muutub tarbijale valusaks. Positiivne on nõrk euro neile, kes tahavad eksportida - nende kaubad muutuvad konkurentidega võrreldes soodsamaks ja ostjatele taskukohasemaks.

Euroala inflatsioon jõudis juunikuus 8,6%ni. Eesti oli siin jälle esirinnas, meie juures jõudis inflatsioon 22% juurde.

Märksõnad
Tagasi üles