R, 27.01.2023
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Hepsor näitab tänavu kuue kuu järel kerget kahjumit

BNS
Hepsor näitab tänavu kuue kuu järel kerget kahjumit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kinnisvaraarendaja Hepsor juht Henri Laks eelmise aasta oktoobris börsiplaane tutvustamas.
Kinnisvaraarendaja Hepsor juht Henri Laks eelmise aasta oktoobris börsiplaane tutvustamas. Foto: Madis Veltman

Ärikinnisvara arendaja Hepsori 2022. aasta kuue kuu müügitulu ulatus 4 miljoni euroni, sealhulgas 2,7 miljonit eurot aasta teises kvartalis, ja puhaskahjumiks kujunes 0,3 miljonit eurot, mis kõik kogunes teises kvartalis, teatas ettevõte börsile.

Enamik müügitehinguid veel ehituses olevate arendusprojektidega toimuvad käesoleva aasta teises pooles ning seetõttu kajastub ka nende projektide müügitulu ja kasum kolmanda ja neljanda kvartali tulemustes. Kontserni müügitulu ja kasum sõltuvad otseselt projektide arendustsüklist, mis kestab ligikaudu 24–36 kuud. Müügitulu tekib alles selle tsükli lõpus. Arendustsükli pikkusest ning arenduse algusest sõltuvalt võib ühes kvartalis lõppeda rohkem projekte kui teises ja kvartalid võivad nii kasumi kui ka müügitulu poolest üksteisest suuresti erineda. Seetõttu võib nii majandusaasta lõikes tervikuna kui ka kvartalite lõikes olla mõni aasta või kvartal nõrgem ja teine oluliselt tugevam. Hindamaks kinnisvaraarendusega tegeleva ettevõtte jätkusuutlikkust ja majandustulemusi tervikpildis, on kontserni tulemuste paremaks hindamiskriteeriumiks ettevõtte arendusprojektide portfell ning kolme aasta keskmised majandusaasta tulemused.

Müügitulu on tekkinud peamiselt lõppenud elukondlike arendusprojektide müügist. 25. juuli seisuga on ettevõte müünud valminud projektidest Lätis 32 korterit, sealhulgas 13 korterit Strēlnieku 4b arendusprojektis, 18 korterit Baložu 9 arendusprojektis ning ühe korteri Āgenskalna 24 arendusprojektis.

Eestis on käesoleva aruande esitamise ajaks asjaõiguslepingute etappi jõudnud Priisle Kodu arendusprojekt, mida arendab kontserni sidusettevõte Hepsor N170 OÜ. Kontserni kasumiosa antud projektist kajastub kontserni 2022. aasta kolmanda ja neljanda kvartali tulemustes. Kui kvartali lõpuks olid võlaõiguslepingud sõlmitud kõigile arendusprojekti 76 korterile ja ühele äripinnale, siis 25. juuliks ehk peale kvartali lõppu olid 32 korterile sõlmitud juba ka asjaõiguslepingud.

Hepsoril on praegu Eestis ja Lätis ehituses kolm elukondlikku arendusprojekti, milles on kokku 304 uut korterit. Praeguseks on 92 korteriga Mārupes Dārzsi arendusprojektis Riia lähistel võlaõigus- ja broneerimislepinguid sõlmitud 48 korterile. Ka Hepsori teise suure elukondliku arendusprojekti müük ja ehitus Riias, Kuldīgas Parks, kulgeb plaanipäraselt ning müüdud on 60 korterit ehk 52 protsenti. Mõlemad projektid valmivad 2023 aastal.

Eestis jätkab ettevõte Paevälja hoovimajade arendusprojektiga, mille raames rajatakse kahes etapis kaks kortermaja kokku 96 korteriga. Praeguseks on võlaõiguslepingud sõlmitud 76 korterile. Projekti esimene etapp 48 korteriga valmib käesoleva aasta lõpuks ning teine etapp järgmise aasta esimeses kvartalis.

Juulis sõlmis ettevõte LHV Pank ASiga 14 miljoni euro suuruse laenulepingu, mille eesmärk on finantseerida Ojakalda Kodude arendusprojekti ehitust. Tallinna ja Harku piirile kerkivas kolmetornilises eluhoones on 101 avarat perekorterit. Ojakalda elumajade arendamisel on kesksel kohal roheline mõtteviis: luuakse keskkonnateadlikku ja jätkusuutlikku elukeskkonda. Ojakalda arendusprojekti eelmüük on alanud, ehitusega alustatakse septembris 2022.

Elukondlikest arendusprojektidest kavandab Hepsor lisaks juba ehituses ja müügis olevatele projektidele 2022. aasta teises pooles alustada Manufaktuuri Kvartali järgmise etapiga, kuhu ehitatakse ligikaudu 160 uut korterit. Riias plaanib ettevõte alustada Raņķa Dambise arendusprojektiga, kuhu ehitab 36 uut korterit. Tallinnas ja Riias kokku on 2022. aastal planeeritud alustada 383 korteri ehitusega, millest 128 asub Riias. Lisaks sõlmis Hepsor 2022. aasta mais eellepingu kinnistu ostuks Riias Imanta piirkonnas. Kinnistule saab rajada ligikaudu 40 korterit.

Ärikinnisvara arendusprojektidest on käesoleval aastal Tallinnas valminud või kohe valmimas kolm projekti. Priisle 1 asuva 11-korruselise äri- ja eluhoone esimesel korrusel asuvale äripinnale rajati kaubanduspinna, kus praegu tegutseb Selver ligi 1500 ruutmeetril. Rohelise mõtteviisi Grüne Maja büroohoones on üürilepingutega kaetud 80 protsenti üüritavast pinnast ning maja on juba kasutuses, lisaks on käimas aktiivsed läbirääkimised viimase 20 protsendi vakantse pinna osas. Aasta lõpus annab ettevõte üle 100 protsendi ulatuses üürilepingutega kaetud Büroo113 ärihoone, mille ankurrentnikuks saab kaasaegne ja uudse kontseptsiooniga kliinik. Büroo113 puhul on rohelise mõtteviisi lahendusi esimest korda kasutatud ka kesklinna kõrghoones. Riias valmib 2022. aastal Ulbrokas 30 stock-office’i tüüpi ärihoone, mis on samuti üürilepingutega 100 protsendi ulatuses kaetud.

Juunis viis ettevõte lõpule ostu-müügitehingu, millega omandas Riia linnas asuva kinnistu Ganību Dambis 17A, kus asub 13 erineva ärifunktsiooniga hoonet üüritava pinnaga 8200 ruutmeetrit, millest ligikaudu 81 protsenti on üürilepingutega kaetud. Käesoleva aasta kolmandas kvartalis ootab ettevõte seetõttu ka üüritulu osakaalu kasvu müügitulus. Hepsori kontserni jaoks on tegemist eelkõige arendusprojektiga, mille käigus osa amortiseerunud hooneid lammutatakse ning rajatakse uued äripinnad, sealhulgas nii kontori kui ka ladu-kontori ehk stock-office’i tüüpi üüripinnad. Kokku tuleb kvartalisse ligikaudu 20 000 ruutmeetrit üüritavat pinda.

Käesoleva aruande esitamise seisuga on kontsernil kokku 25 arendusprojekti. Aruandeaastal lõppesid Āgenskalna ja Baložu projektid Lätis ning lisandus arendusprojekt Riias Imanta piirkonnas.

Hepsori juhtkond prognoosib jätkuvalt 2022. aasta käibeks 28 miljonit eurot ja kasumiks 3,3 miljonit eurot, sealhulgas emaettevõtte omanikele kuuluv osa on 3,1 miljonit eurot.

Käesoleva aruande seisuga märgib ettevõte, et vaatamata keerulisele globaalsele olukorrale kliendid lepingutest ei tagane ning uute kodude asjaõigustehingud toimuvad varem kokkulepitud tingimustel. Riia projektide uute korterite müük on ületanud püstitatud ootusi ning Eestis praegu ehituses olevates projektides on müümata kokku vaid 20 korterit. 24. veebruaril 2022 alanud Venemaa sõjaline sissetung ja rünnak Ukraina iseseisvuse vastu mõjutab ettevõtteid ja eraisikuid üle kogu maailma. Kuigi käimasoleva sõjalise konflikti pikkus, mõju ja tulemus on jätkuvalt ebaselge, on selgelt tunnetatavad kõrge inflatsioonimäär, energiahindade kasv, Euroopa Keskpanga rahapoliitikast lähtuv Euribori tõus, toorme- ja seeläbi ka ehitushindade kasv. Järgneva kahe-kolme kvartali jooksul omab eelnev kindlasti mõju ka uute kodude ostjate kindlustundele.

Globaalsest ebakindlusest tingituna pöörab kontserni juhtkond suuremat tähelepanu riskidele, mis kaasnevad uute projektide viimisega müügi- ja ehitusstaadiumisse. Hoolimata eelnevast ei ole kontserni juhtkond arendusprojekte seisma pannud ja tänases parimas teadmises algab mainitud järgmiste projektide müük ja ehitus juba sügisel 2022.

Märksõnad
Tagasi üles