R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Mobilisatsioonijutud põhjustasid Moskva börsil krahhi

Täna langes aktsiaturg edasi 4-5%
Romet Kreek
, majandusajakirjanik
Mobilisatsioonijutud põhjustasid Moskva börsil krahhi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Moskva börsil müüdi eile kõvasti aktsiaid
Moskva börsil müüdi eile kõvasti aktsiaid Foto: EPA/Scanpix

Eile levisid Venemaal jutud mobilisatsioonist ning Ukraina osade annekteerimise plaanidest. See tõi kaasa suurema börsikukkumise.

Kütusekompaniide aktsiate vedamisel kukkus MOEXi indeks 11 protsenti, kuid lõpetas päeva 8,8-protsendise kaotusega. RTS kukkus 9,3 protsenti. See on suurim kukkumine alates veebruarist, kui Venemaa alustas täiemõõdulist sõda Ukraina vastu.

Müügilaine läks hoogu, kuna Venemaa teatas 23.–27. septembrini Venemaaga ühinemise «referendumi» korraldamisest neljas Ukrainas piirkonnas.

«Ukraina ja Lääs ei tunnista tõenäoliselt mitte kunagi neid referendumeid ja pinged on kasvanud nii suureks, et diplomaatilist lahendust silmapiiril ei paista,» ütles Brown Brothers Harriman & Co valuutastrateegia juht Win Thin.

Euroopa energiaimpordi sanktsioonid alles hakkavad Venemaale mõju avaldama. Lisaks on Venemaa saanud Ukrainas sõjalisi tagasilööke.

Investorite meeleolu halvendas Kommersandis ilmunud lugu selle kohta, et Venemaa plaanib tõsta kaevandusmakse ja toorainete ekspordimakse.

ITI Capitali peastrateeg Iskander Lutsko ütles Bloombergile, et umbes 30 protsenti börsikukkumisest on võimaliku maksutõusu süü ning ülejäänud 70 protsenti referendumi ja mobilisatsiooni tõttu.

Märksõnad
Tagasi üles