R, 9.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Investor Mari ⟩ Coop Panga aktsia tundub ahvatlev, aga...

Postimees
Coop Panga aktsia tundub ahvatlev, aga...
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Investor Mari mõtiskleb, kas Coop Panga aktsiat tasub osta.
Investor Mari mõtiskleb, kas Coop Panga aktsiat tasub osta. Foto: Repro

Minu portfelli kuuluv Coop Pank kaasab jälle raha, seekord aktsiapakkumisega. Tegemist on aktsiaga, mille väärtus minu portfellis on soetamisest alates tõusnud 96,5 protsenti, rohkem on kallinenud vaid Blackstone’i osakud, mille hind on tõusnud 175,6 protsenti.

Ütlen kohe ära, et tuhande Coopi aktsia omanikuna ei tee ma märkimiseks veel lõplikku otsust, see on mõistlik jätta märkimise viimastele päevadele (pakkumine saab läbi 29. novembril). Otsus kaldub aga pigem märkimise kasuks.

Kui küsida, mis saab minna valesti, siis õige vastus on: nii mõndagi. Coop Panga juht Margus Rink rääkis investor Marile, et sai aktsiapakkumise esimesel päeval kell 22 SMSi, et Poolat tabasid raketid. «Ja see tuletas meelde, et kui me aasta alguses pakkusime võlakirju, algas täiemahuline Ukraina sõda,» rääkis ta.

Olen mõneti äraootaval seisukohal. Aktsia hind hakkas langema ja kui see langeb börsil väga lähedale pakkumishinnale kaks eurot, on mul mõistlikum osta aktsiaid börsilt teenustasuta. Kui märkida sama palju aktsiaid, et osalus pangas ei väheneks, on LHV võetav kolmeeurone märkimistasu ebamõistlikult suur kulu. See moodustaks enam kui ühe protsendi investeeritavast summast ehk selliste kuludega küll Warren Buffettiks ei saa.

Kui aktsiaid juurde märkida, siis vaid 111 aktsia pärast (selleks kuluks 225 eurot) seda küll ei teeks. Siis tahaks rohkem, kuid karta on, et emissioon märgitakse üle. Võib-olla väga väheste aktsiate omanikud ei märgi, kuid see selgub hiljem.

Coop Pank vajab kasvuks kapitali ning ehkki kasvutempo peaks viimase viie aastaga võrreldes veidi raugema, jääb see ikkagi kiireks. Pank saab suuremaks, kasv läheb raskemaks. Eestis on pankade vahel alanud sõda hoiuste pärast. Suuremad kulud söövad inimeste kontojääke. Coop Pangal on suhteliselt suur osa hoiustest tähtajalised ning kui arveldavate klientide arv kasvab edasi, peaks suurenema ka odavam arvelduskontode jääk. Pangad on hakanud rohkem välismaalt hoiuseid võtma.

Mind teeb mõnevõrra ettevaatlikuks oodatav majanduslangus. Rinki sõnul ootab tema lühiajalist majanduslangust. Ent mine tea: kui vahepeal väga üle kuumenenud kinnisvaraturg saab kõvema obaduse, saavad valusalt pihta ka pangad. Hea küsimus on, kas kasvav puhasintressitulu katab siis ära võimalikud ülimadalalt tasemelt kasvavad laenukahjumid. Pangajuhi sõnul saabub klientide maksekäitumises tõehetk ilmselt jaanuaris.

Teine suur küsimus on, et ehkki arusaadavalt on pangal vaja lisakapitali, kas mul on ostmiseks õige aeg. Karuturg pole läbi. Võimalik, et käib börsipõhja ladumine, kuid selles ei saa ju kindel olla. Minu portfellis on suhteliselt suur vaba raha jääk, mis võimaldaks raskemad börsiajad üle elada. Mul on raha osakaal portfellis 27,8 protsenti. Ma pole spetsiaalselt aktsiaid müünud, pigem on pärast müüke jäänud uued aktsiad ostmata.

Coop Pank on LHVga võrreldes suhteliselt odav (hinna-kasumi suhe alla 12, hinna-raamatupidamisväärtuse suhe 1,7), kuid portfellis esindatud Šiaulių bankas​ega võrreldes väga kallis. Coop Pank on erinevalt LHVst suhteliselt lihtne ja arusaadav. LHV laob väga kallist vundamenti Ühendkuningriigis, kus võib kerkida tulus äri, kuid ei pruugi. Kui õnneks läheb, on sellel pangal võimalus tublisti kasvada. Tänavu on aga selle käimapanekule lõivu makstud, samas kui Coop Pank on saanud tulemusega särada. Seni on LHV aktsia portfellis pigem pettumust valmistanud. Investor Mari

Märksõnad
Tagasi üles